Uwaga! Rozpoczęła się akcja wykładania szczepionki przeciwko wściekliźnie 2017


Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, zawiadamia, że w planowanym terminie: 08 września do 14 września 2017 r. na całym obszarze województwa podlaskiego, będą prowadzone ochronne szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie – w akcji jesiennej 2017 roku.

Przynęty w kształcie kostek koloru brunatnego, z zatopioną wewnątrz szczepionką, zostaną wyrzucone z samolotów na obszarze województwa (obszary leśne i wszystkie miejsca bytowania lisów wolno żyjących, z wyłączeniem zbiorników wodnych, terenów zurbanizowanych, obszarów zamieszkałych itp.).

Szczepienia, prowadzone będą zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. z 2013 r. poz. 1737) oraz w oparciu o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania wścieklizny (Dz.U. z 2017 r. poz. 69).

Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów.

W okresie 2 tygodni od wyłożenia szczepionki wskazane jest zachowanie spokoju w lasach i łowiskach oraz obowiązuje zakaz wolnego puszczania psów i kotów, jako zwierząt konkurencyjnych do zjedzenia przynęt ze szczepionką.

Dziękujemy za pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny
Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Previous Zaproszenie na XI Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej
Next Składka do PZŁ za rok 2018