40-lecie KŁ “Knieja” Łomża


W dniu 24 czerwca 2017, na terenie kniejówki położonej w miejscowości Pniewo odbyły się uroczyste obchody z okazji 40-lecia koła łowieckiego “Knieja” Łomża. Inicjatorem i organizatorem imprezy imprezy był Zarząd Koła pod przewodnictwem Prezesa kolegi Andrzeja Ingielewicza, natomiast prowadzącym uroczystość był zasłużony myśliwy kolega Stanisław Krajewski.

Dzięki gościnności kolegi Tadeusza Grzanko koło posiada stałe miejsce spotkań w postaci wspomnianej wcześniej kniejówki. Stoi tam piękna drewniana kapliczka z płaskorzeźbą świętego Huberta, upamiętniająca członków koła, którzy od nas odeszli do “krainy wiecznych łowów”. Specjalnie na tę okazję wybudowano ołtarz polowy, przygotowano wystawę archiwalnych zdjęć z życia koła oraz wystawę trofeów łowieckich.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Hubertowską celebrowaną przez członka naszego koła kolegę księdza Zbigniewa Pyskoło, który w swoim kazaniu poruszył kwestie związane z etyką łowiecką oraz koleżeństwem. Zwrócił uwagę, że samo polowanie nie jest najważniejsze, że oprócz niego liczy się atmosfera panująca w kole, koleżeńskość i bezinteresowność. W imieniu kolegów podziękował zgromadzonym żonom za dotychczasową wyrozumiałość dla mężów, którzy realizują swoją pasję niestety często kosztem rodzin. Oprawę muzyczną mszy świętej i dalszej części uroczystości stanowił zespół sygnalistów z Nadleśnictwa Strzałowo.

Oficjalnym rozpoczęciem uroczystości było wystąpienie kolegi Prezesa Andrzeja Ingielewicza, który przywitał zgromadzonych gości oraz przybliżył historię koła. Następnie przekazał prowadzenie uroczystości koledze Stanisławowi Krajewskiemu, który już do końca czuwał nad jej przebiegiem. Kolega Stanisław po powitaniu obecnych gości, przywołał nieżyjących członków koła, a kolega Tadeusz Grzanko ku ich pamięci wykonał na trąbce utwór pod tytułem “Cisza”.

40-lecie koła było świetną okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym członkom koła. Złom otrzymali koledzy: Jacek Mieszkowski i Zdzisław Truszkowski; Złoty Medal Zasługi otrzymał kolega Andrzej Ingielewicz; Srebrny Medal Zasługi otrzymali koledzy: Tadeusz Grzanko, Tadeusz Jaworowski, Stanisław Krajewski; Brązowy Medal Zasługi otrzymali koledzy: Jarosław Kulikowski, Andrzej Chrostowski, Przemek Rutkowski, Zdzisław Zaborowski; medal Zasłużony dla Łowiectwa Łomżyńskiego otrzymali koledzy: Jerzy Gardocki, Jarosław Gutowski, Grzegorz Mioduszewski, Andrzej Grzanko, Witold Olszewski, Czesław Milewski. Wręczenia odznaczeń dokonał Prezes ORŁ Mieczysław Kaczyński w towarzystwie Wiceprezesa kolegi Zdzisława Truszkowskiego i diany Emilii Cieniewicz. Wszyscy zaproszeni gości i członkowie koła otrzymali specjalnie na tą okazję przygotowane okolicznościowe medale i znaczki.

W imieniu zgromadzonych gości jako pierwszy wystąpił Prezes ORŁ Mieczysław Kaczyński składając gratulacje odznaczonym kolegom i życząc kołu dalszych sukcesów na niwie łowieckiej oraz dalszego utrzymania dobrej atmosfery w kole. Kolejnym prelegentem był Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski, który podziękował za dotychczasową dobrą współpracę i dobre wyniki gospodarki łowieckiej. Następnie przemówienie wygłosił Dyrektor Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński, który oprócz złożenia gratulacji podkreślił dobrą współpracę z Zarządem Koła. Po nim głos zabrał Prezes zaprzyjaźnionego koła łowieckiego “Łoś” Zambrów Zbigniew Gulko. Specjalne podziękowania należą się honorowemu członkowi koła, Nadleśniczemu z Nadleśnictwa Rajgród koledze Marianowi Podleckiemu, który nie mogąc wziąć udziału w uroczystości, przyjechał w tym dniu wcześniej i przekazał na ręce Prezesa gratulacje i pamiątkowy obraz namalowany własnoręcznie.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości rozpoczęła się biesiada, na której nie mogło oczywiście zabraknąć pieczonego w całości dzika podanego na gorąco. Atrakcją szczególnie podobającą się paniom był profesjonalnie przygotowany drink bar obsługiwany przez kolegę Jarka Kępkę wraz z małżonką. W całej imprezie uczestniczyło ponad 90 gości, którzy bardzo wysoko ocenili jej przygotowanie i aranżację. Do dyspozycji gości był budynek kniejówki, ławy rozlokowane wokół niej oraz specjalnie sprowadzony duży namiot. Znalazło się też miejsce na tańce na murawie w rytmie starych dancingowych przebojów z lat 70 ubiegłego wieku. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych z poprawinami następnego dnia.

Darz Bór!
Mariusz Dejneka

Uroczystość nie mogłaby się odbyć bez pomocy i zaangażowania kolegów którym chciałabym za to serdecznie podziękować. Szczególnie gorące i serdecznie podziękowania należą się kolegom: Stanisławowi Krajewskiemu, Grzegorzowi Mioduszewskiemu i Stanisławowi Dołegowskiemu za udział w każdym aspekcie przygotowań uroczystości. Dodatkowo chciałbym podziękować kolegom: Andrzejowi Chrostowskiemu, Jarosławowi Tabace, Jarosławowi Kępce, Antoniemu i Przemysławowi Rutkowskim, Czesławowi i Tomaszowi Milewskim, Wiesławowi Kaczyńskiemu, Markowi Krajewskiemu i Januszowi Batalionowi za udzieloną pomoc.

Darz Bór!
Andrzej Ingielewicz

Galeria zdjęć z 40-lecia KŁ “Knieja” Łomża

Previous Rozporządzenie nr 5/2017 PLW w Grajewie w sprawie zwalczania ASF
Next Oświadczenie Ministra Środowiska Prof. Jana Szyszko ws. ASF (materiał edukacyjny nr 5)