Hubertus w K.Ł. “Wicher” Grabowo 2016


Jak to wyliczyli grabowscy ułani, 9 października odbył się XVIII już tradycyjny Bieg św. Huberta. Organizatorami byli Wójt Gminy Grabowo – Andrzej Piętka, Stowarzyszenie Sportowo – Jeździeckie im 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie, Koło Łowieckie “Wicher” przy skromnym udziale Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Łomży. Organizację wspierała również Ochotnicza Straż Pożarna i Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie. Jak każe tradycja Hubertus jest imprezą oficjalnie otwierającą sezon polowań myśliwskich.

Grabowski Hubertus organizowany od kilkunastu lat, stał się nieodzownym elementem tradycji i przyciąga coraz większe rzesze zwolenników. Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Hubertowska Msza Święta odprawiona przez księdza Stanisława Sutkowskiego w kościele parafialnym w Grabowie, w myśliwskiej oprawie muzycznej zespołu sygnalistów. Myśliwi, tradycyjnie złożyli dary na ołtarzu. Po Mszy Św, na placu obok kościoła miała miejsce pogoń za lisem z udziałem 18 jeźdźców. Rolę “lisa”, przyjął na siebie Rafał Stanisławski z Grabowa. Po zbiórce i rozgrzewce, rozpoczęła się oczekiwana przez publiczność gonitwa, która poza walorami widowiskowymi, była również – za sprawą jeźdźców okraszona elementami ryzyka, wymagającymi interwencji mastera biegu Elwiry Jakubiak. Po wielu podejściach, lisią kitę udało się zerwać, a tym samym zwyciężyć w gonitwie Rafałowi Brzostowskiemu ze Stowarzyszenia Sportowo Jeździeckiego w Grabowie. Puchar “Królowi polowania” wręczył Z-ca Wójta Gminy Grabowo Marek Cwalina. Poza zwycięzcą pucharami uhonorowano najmłodszego uczestnika biegu , “lisa” i mastera. Wszystkich jeźdźców udekorowano okolicznościowymi medalami a konie floo. Swoją nagrodę dla mastera Elwiry Jakubiak, wręczył Prezes Koła Łowieckiego “Czerwony Bór” w Łomży Ireneusz Wasilewski.

Po zakończeniu biegu, organizatorzy zaprosili jeźdźców i gości na biesiadę. Zarówno bigos jak i gulasz z sarniny były znakomite, nie zabrakło też myśliwskich nalewek i grzanego piwa, które przywracało humor i rozgrzało zmarzniętych gości.

Już teraz w imieniu organizatorów zapraszam na Hubertusa w Grabowie 2017, którego spodziewać się można w pierwszej połowie października, termin podany zostanie na stronie www.lomza.pzlow.pl.

Z myśliwskim Darz Bór prowadzący imprezę
Dariusz Piekarski

Galeria zdjęć z Hubertusa w Grabowie 2016

Previous Uchylenie zakazu polowań zbiorowych na terenach zapowietrzonych i zagrożonych ASF
Next Regulamin funkcjonowania zagród dziczych będących własnością PZŁ