Relacja z Konkursu Sygnalistów Myśliwskich “Echo Puszczy Augustowskiej” 2016


26 czerwca 2016 po raz szesnasty w Augustowie odbył się regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich “Echo Puszczy Augustowskiej”, który zorganizowany został przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Suwałkach, Oddział Augustowski Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ, Koła Łowieckie “Leśnik”, “Batalion”, “Serwy”, “Kania” i “Łoś Kalinowo”.

Jak co roku, konkurs otworzył Łowczy Okręgowy Jan Goździewski, którego wspierał w tym przedsięwzięciu sędzia główny konkursu Andrzej Niedźwiedź. Około godziny 9:30 rozpoczęły się przesłuchania solistów w kategoriach indywidualnych. W każdej klasie należało zagrać 3 sygnały i tak w klasie C były to Zając na rozkładzie, Zakaz strzału w miot i Koniec polowania. W klasie B: Dzik na rozkładzie, Posiłek i Sarna na rozkładzie w której to wraz z Rafałem Chodorowskim i Józefem Kossakowskim mieliśmy zaszczyt wystąpić. W klasie A (mistrzowska): Powitanie, Pasowanie myśliwskie i Kozica na rozkładzie.

Po przesłuchaniu uczestników indywidualnych Jury zrobiło wszystkim niespodziankę w postaci warsztatów przedstawiających możliwe techniki gry, ćwiczenia i techniki zadęcia co w przyszłości na pewno wielu sygnalistom pozwoli na lepszą grę. Po przerwie odbyły się przesłuchania w kategoriach zespołowych oraz najciekawszej kategorii w klasie muzyki myśliwskiej. W tej ostatniej konkurencji najlepiej wypadł zespół Sygnalistów Myśliwskich z Litwy, który był faworytem tego konkursu. Nam jako zespołowi w klasie B przypadło chyba najgorsze miejsce bo czwarte, o krok od podium.

Odczytanie wyników odbyło się około godziny 16:30 w Amfiteatrze Augustowskim nad Jeziorem Necko gdzie laureaci przedstawili jeszcze raz grane wcześniej sygnały. Przy wejściu do Amfiteatru ustawione były stoiska na których między innymi można było skosztować regionalnych wyrobów z dziczyzny czy nabyć biżuterię o charakterze myśliwskim. Na koniec konkursu odbył się koncert Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod przewodnictwem Waldemara Borusiewicza, który prowadzi Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Łomży.

Główną atrakcją konkursu był rejs statkiem, który wypływał z pod Hotelu Warszawa w Augustowie o godzinie 19:00. W trakcie rejsu na pokładzie przygotowana została biesiada myśliwska na której nie mogło zabraknąć pieczonego dzika, wędlin z dziczyzny, różnego rodzaju ryb wędzonych, które jak na Augustowski klimat przystało urozmaicały menu całej biesiady. W trakcie kolacji na pokładzie cały czas grane były sygnały i muzyka myśliwska, które niosły się po okolicy, czym zwracały uwagę turystów wypoczywających nad jeziorem. Rejs zakończył się o godzinie 22:00 w Porcie Żeglugi Augustowskiej. Tym wszystkim, którzy nie mieli okazji wzięcia udziału w konkursie gorąco polecam kolejną edycję tego wydarzenia bo trzeba to powiedzieć otwarcie, pod względem przygotowania konkurs nie odbiega od rangi Konkursu o Róg Wojskiego a zważywszy na walory turystyczne i kulinarne jakie Augustów oferuje, można śmiało powiedzieć, że nawet go przewyższa!!!

Darz Bór
Przemysław Rutkowski

Galeria zdjęć z Konkursu Sygnalistów Myśliwskich “Echo Puszczy Augustowskiej” 2016

Previous Relacja z III Kongresu Kobiet Polujących "Dianą Być" 2016 w Warszawie
Next Co dalej po zdaniu egzaminów na podstawowe uprawnienia do wykonywania polowania?