Motyliczka mięśniowa


Twory widoczne na zdjęciu to popularnie nazywana motyliczka mięśniowa, stwierdzana w tuszy dzika przy okazji badania w kierunku włośnicy. Są to metacerkarie, formy rozwojowe przywry Alaria alata, która jako dorosła występuje w jelicie cienkim lisa, wilka, jenota, szakala, psa.

Żywicielami pośrednimi przywry są ślimaki a następnie kijanki i żaby. Wilki i lisy zjadając kijanki i żaby, w których znajdują się formy rozwojowe tego pasożyta (metacerkarie) zarażają się nimi. Jeśli żaba lub kijanka zarażona metacerkariami Alaria alata zostanie zjedzona przez nieodpowiedniego żywiciela np. dzika metacerkarie otorbiają się w mięśniach poprzecznie prążkowanych. To są te twory stwierdzane przy badaniu dzików na włośnie.

Człowiek zaraża się zjadając niedogotowane, niedopieczone mięso dzika, świni, niedźwiedzia, dzikiej gęsi. U chorego może wystąpić pokrzywka, skurcze oskrzeli, guz podskórny różnych rozmiarów. Według najnowszych opinii naukowców tuszę dzika z motyliczką mięśniową należy uznać za niezdatną do spożycia.

Darz Bór
Andrzej Rumiński

Previous Start newslettera ZO PZŁ Łomża
Next Sprawdzian wiedzy - okresy polowań