20-lecie koła “Bielik” Warszawa


W dniu 24 października 2015 odbyły się obchody 20-lecia istnienia Koła Łowieckiego “BIELIK” z Warszawy. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową na terenie kwatery myśliwskiej w Głęboczu Wielkim na terenie obwodu nr 225 dzierżawionego przez Koło. Mszę celebrowali proboszcz parafii i jednocześnie członek Koła ks. Sławomir Grodecki i były proboszcz i przyjaciel Koła emerytowany ksiądz Józef Żyłowski. Uroczystego otwarcia nowo powstałej kwatery poprzez symboliczne przecięcie wstęgi dokonali: członek Okręgowej Rady Łowieckiej i jednocześnie rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego – Marek Matysek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża – Dariusz Godlewski i prezes koła – Ryszard Kupis. Po poświęceniu kwatery i kapliczki z wizerunkiem patrona myśliwych św. Huberta zbudowanej na terenie kwatery oraz zrobieniu pamiątkowych zdjęć wszyscy przejechali do sali bankietowej w Czerwonym Borze, gdzie nastąpił ciąg dalszy uroczystości.

Wszystkich zebranych oficjalnie powitał prezes koła, po czym przytoczył kilka faktów z życia koła i dokonaniach na przestrzeni dwudziestoletniej działalności. Podkreślił przy tym, że niewątpliwym osiągnięciem, z którego bardzo jest dumny jest kwatera myśliwska, którą można było zobaczyć. Zaznaczył, że było to duże wyzwanie biorąc pod uwagę niewielką liczbę członków koła i tylko dzięki dużemu zaangażowaniu kolegów było to możliwe. Kwatera jest ostoją dla myśliwych sprzyjającą spotkaniom, zacieśniającym koleżeńskie więzi gdzie można odpocząć po trudach polowania czy pracy w łowisku ale przede wszystkim spędzić czas w gronie kolegów myśliwych wymieniając się doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi działalności myśliwskiej nie tylko w ramach koła ale całego zrzeszenia.

Nawiązał też do nie przychylnego w dzisiejszych czasach stosunku niektórych środowisk wynikające z nie rozumienia zagadnienia i sensu istnienia myślistwa oraz negatywnej roli mediów goniących za sensacjami przez co często przedstawiają myślistwo w krzywym zwierciadle. Przypomniał, że to myśliwi pomagają w ciężkich okresach zwłaszcza zimowych przetrwać zwierzynie, prowadzą introdukcję zagrożonych gatunków, i że to dzięki nim możemy nie tylko na zdjęciach Włodzimierza Puchalskiego czy obrazach Chełmońskiego ale na żywo oglądać unikatowego żubra, że myślistwo to obcowanie z przyrodą, dbanie o właściwą populację i równowagę w ekosystemie to także walka z kłusownictwem. Dodał, że jest to również pozyskanie zwierzyny na mięso ale cóż w tym złego, że z zachowaniem przepisów, zasad i etyki myśliwskiej w sposób bardziej humanitarny niż przy hodowli zwierząt domowych możemy pozyskać mięso bardzo smaczne i przede wszystkim zdrowe.

Uroczystości 20-lecia koła swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście w osobach:
– Nadleśniczy Łomża – Dariusz Godlewski
– Z-ca Nadleśniczego – Waldemar Witkiewicz
– Łowczy Okręgowy Okręgu Łomżyńskiego– Jerzy Włostowski
– Wójt gm. Zambrów – Jarosław Kos,
– Wójt gm. Szumowo – Jarosław Cukierman
– Burmistrz Zambrowa – Kazimierz Jan Dąbrowski
– Komendant Policji Zambrów – insp. Andrzej Popko
– Nacz. Wydz. Ruchu Drogowego – Dariusz Matynka
– Komendant straży Zambrów – st. Bryg. Sławomir Skrzypkowski
– Członek ORŁ Warszawa, Rzecznik PZŁ – Marek Matysek
– Łowiec Polski – Wacław Matysek

Po przemówieniach zaproszonych gości podkreślających pożyteczną działalność koła i gratulacjach za dotychczasowe osiągnięcia prezes koła zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy, która w miłej atmosferze trwała do późnych godzin nocnych.

Zbigniew Kupis

Galeria zdjęć z imprezy

Previous Polowanie Hubertowskie w K.Ł. "Sokół" Łomża
Next Informacje od Zarządu Głównego PZŁ w Warszawie