Regionalny Konkurs Posokowców i Tropowców 2015


W dniu 2015-05-16 w Czerwonym Borze odbył się Regionalny Konkurs Posokowców i Tropowców. W konkursie wzięły udział: 3 posokowce bawarskie, 2 gończe polskie, 2 beagle a także 4 menerów właścicieli psów. Była to świetna okazja to zapoznania się “twarzą w kufę” z psami myśliwskimi tych ras i zaszczepienia w sobie “psiego bakcyla”. Najliczniejszą grupę kibiców (ponad 50 osób) stanowili stażyści, członkowie tegorocznego kursu przygotowawczego do egzaminu na uprawnienia podstawowe do wykonywania polowania organizowanego przez PZŁ w Łomży. Menerzy oraz sędziowie konkursu chętnie dzielili się wiedzą i doświadczeniem związanym ze wszystkimi aspektami posiadania psa myśliwskiego, między innymi: odżywianiem, układaniem, zdrowiem, rozmnażaniem. Jak mawia jeden z menerów: “polowanie bez psa jest jak wesele bez orkiestry”. Dobrze ułożony pies myśliwski stanowi nieocenioną pomoc dla myśliwego o czym mogliśmy się przekonać podążając za psami idącymi po ścieżce tropowej. W trakcie imprezy znalazła się też chwila czasu na posiłek regeneracyjny w postaci pysznej grochówki.

Konkurs odbywał się w bardzo sprzyjających do oceny psów warunków atmosferycznych: temperatura 17 stopni, zachmurzenie umiarkowane, słaby wiatr a co najważniejsze wysoka wilgotność powietrza. Mimo to komisja sędziowska w składzie: sędzia główny Jerzy Wieloch, Joanna Bykowska, Tadeusz Wójcik, asystenci: Małgorzata Nagalska, Jerzy Włostowski postanowiła nie przyznawać dyplomów wśród posokowców i nagrodzić tylko gończe polskie, które okazały się klasą dla samych siebie. Należy dodać, że ścieżki tropowe zakładane były przy użyciu GPS, co skutkowało ich precyzyjnym układem, właściwymi odległościami łoży od początku i końca ścieżek oraz odpowiednimi odległościami pomiędzy ścieżkami.

Wyniki konkursu

Dyplom pierwszego stopnia i pierwsza lokatę zdobyła suka LIRA z Elklandu prowadzona przez Edwarda Ropelewskiego z Ełku. Drugą lokatę i dyplom drugiego stopnia zdobył pies LUPUS również z Elklandu prowadzony przez Krystiana Brytana. Warto zaznaczyć, że obydwa psy pochodzą z Elklandu, hodowli prowadzonej przez Edwarda Ropelewskiego.

Galeria zdjęć z konkursu

Previous Pierwsze szkolenie strzeleckie dla kursantów na PUDWP 2015
Next Konkurs sygnalistów w Pniewie 2015